Dziesmas vienojošais un iedvesmojošais spēks vēstures griežos

2021. gada 11. novembrī, svinot Lāčplēša dienu, Tukuma Raiņa Valsts ģimnāzijas 7.-9. klašu skolēni projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros izbaudīja digitālo koncertlekciju “Atmodas dziesmas. Dziesmotā revolūcija”.

Tas ir muzikāls stāsts par Latvijas nesenās vēstures notikumiem – Trešo Atmodu, Dziesmoto revolūciju un Latvijas neatkarības atjaunošanu, par mūsu nācijas garu, spēku un vienotību. Programmas mērķis un uzdevumi bija vairot skolēnu izpratni par vienu no Latvijas vēstures svarīgākajiem notikumiem un palīdzēt iepazīt mūzikas klātbūtnes nozīmi vēsturiskajos notikumos, iepazīt stāstu par mazas tautas uzvaru vēstures griežos, par drosmi stāties pretī liktenim un par to, kā dziesma vieno un dod spēku nepadoties. Interaktīvā veidā skolēniem bija iespēja uzzināt gan jaunu informāciju, gan parādīt savas zināšanas un dziedāt visiem kopā.

Koncertlekciju vadīja dziedātājs Mikus Abaroniņš kopā ar multiinstrumentālisti Artu Abaroniņu, kuru stāstījumu papildināja gan vēsturiski kinokadri, gan īpaši veidoti videomateriāli. Tajā izskanēja nozīmīgākās un simboliskākās atmodas laika dziesmas, kas savijās ar stāstu par to, kā notika Latvijas neatkarības atgūšana. Skanēja Z. Liepiņa, I. Kalniņa, R. Paula un J. Kulakova radītā mūzika.

Pēc koncertlekcijas skolēni sniedza atgriezenisko saiti par pasākumu, kas bija ļoti pozitīva – 88% skolēnu novērtējuši koncertlekciju ar 8-10 ballēm.

Ar māksliniekiem jau sadarbojamies vairākkārt. Arī šoreiz skolēni māksliniekus paslavējuši par izveidoto koncertlekciju, par izjusto stāstījumu un lielisko izpildījumu, dziedājumu, par fantastisko dziesmu izvēli un balsi, viņu enerģiju. Koncertlekcija piesaistījusi ar formu un saturu, jo informācija bijusi konkrēta, īsa, saprotama. Kā raksta kāds no skolēniem: “Izskatījās, ka viņiem patika tur būt, un tas padarīja šo interesantāku un bija viegli skatīties.” Citu skolēnu novērtējums: “Abi ir ļoti talantīgi, un video kvalitāte ir brīnišķīga!”, “Jūs izveidojāt fantastisku koncertlekciju! Labprāt noskatītos vēl kādu koncertlekciju par Latviju! Patika tas, ka bija iekļautas dziesmas, kurām varēja dziedāt līdz!”

Aptaujājot skolēnus, kura dziesma patikusi vislabāk, TOP 5 iekļuvušas dziesmas: “Tikai tā”, “Dzimtā valoda”, “Virs galvas mūžīgs Piena ceļš”, “Atmostas Baltija” un “Atgriešanās”. Piedāvāju ielūkoties dažu skolēnu izvēles pamatojumā:

 • Man visvairāk patika dziesma “Tikai tā” tāpēc, ka šī dziesma atgādina manu bērnību un ir ļoti tuva man.
 • Vislabāk man patika dziesma, kas skanēja sākumā – “Dzimtā valoda”, jo man vispārīgi šī dziesma liekas patriotiska un ar spēcīgu raksturu, viņu izpildījums bija salīdzinoši mierīgs, tāpēc arī, manuprāt, oriģināls.
 • “Piena ceļš”, jo katru reizi, kad klausos, man metas zosāda.
 • Mana mīļākā dziesma bija ,,Atmostas Baltija”,, jo šī dziesma man raisīja prieku, un arī mani tuvinieki ir piedalījušies ,,Baltijas ceļā”; šī B. Rezņika dziesma apvieno trīs drosmīgas un stipras tautas.
 • Man vislabāk patika Z. Liepiņa dziesma ”Atgriešanās” (no rokoperas “Lāčplēsis”), jo dziesma ir ļoti spēcīga, tā ir ar savu nozīmi un liek aizdomāties.

Atbildes, par ko lika aizdomāties šī koncertlekcija, bija ļoti līdzīgas, uzsverot brīvības nozīmi, par neatkarīgas valsts veidošanās grūtībām un cilvēku neatlaidību, mērķtiecību, vienotību. Sava valsts ir jāciena. Ir jāpriecājas, ka var dzīvot bez bailēm. Ieskatam dažas no atziņām:

 • Man šī koncertlekcija lika aizdomāties, cik labi ir dzīvot brīvā valstī un ka mūsu latviešu mūzika un dziesmas ir ļoti skaistas un spēcīgiem vārdiem pilnas.
 • Lika aizdomāties par Latvijas pagātni, cik ļoti esam izauguši kopš Padomju Savienības laikiem.
 • Par to, ka mums ļoti paveicās, jo dzīvojam brīvā valstī. Mēs varam priecāties un runāt savā valodā brīvi.
 • Man šī koncertlekcija lika aizdomāties par to, kādas dziesmas turpmāk atskaņot valstiskos svētkos.
 • Aizdomājos, cik ļoti atšķirīga un dzīva bija tā laika mūzika.

Šī koncertlekcija man lika aizdomāties par to, cik lepni varam justies par to, ka mums ir sava valsts ar savu valodu un cilvēkiem, kas bija gatavi iet cauri nāvei, lai tikai mūsu Latvija būtu brīva.

Nobeigumā skolēni formulēja iegūtās atziņas par patriotisko noskaņu, vēstures zināšanām, akcentējot Latvijas Tautas frontes nozīmi, par labu garastāvokli utt.

 • Ikkatram ir jāturpina atzīmēt Latvijas vēsturei svarīgos notikumus un svētkus, tādējādi izrādot pateicību un dziļu cieņu tiem, kas par mūsu valsts brīvību ziedoja savas dzīvības.
 • Latvieši nekad nepadevās, tautai tikai vajadzēja iedvesmas avotu, kuru visiem deva mūzika.
 • Jādzīvo draudzīgi un jāpalīdz katram, lai nevajadzētu zaudēt dzīvību par brīvību.
 • Mēs esam stiprāki, kad esam apvienoti kā tauta.
 • Smagā cīņā izcīnītā brīvība ir jāsargā katram.

Skolēni mūzikas stundās pildīs mākslinieku sagatavoto darba lapu un krustvārdu mīklu, vēstures un klases stundās pārrunās piedzīvoto, saistot redzēto ar savas ģimenes pieredzi. Tā veidojas saruna par redzēto un piedzīvoto kultūras pasaulē, ko mums dāvā valsts finansētais projekts “Latvijas skolas soma”.

Skolēnu, pedagogu un arī vecāku vārdā sakām sirsnīgu paldies Artai un Mikum Abaroniņiem par patriotisko un izglītojošo koncertlekciju, lai arī attālināto mācību laikā varam bagātināt savu kultūrvēsturisko pieredzi, izbaudīt skaistās, nozīmīgās dziesmas, veltītas Latvijai un tās cilvēkiem!

Lai skaisti valsts svētki ikkatrā mājā, ģimenē!

Mīlēsim mūsu Latviju, mīļo, skaisto zemīti, un novērtēsim cilvēku radītās vērtības!

Iveta Āboliņa, projekta Latvijas skolas soma koordinatore

Categories: Citāti | Komentēt

Ziņu izvēlne

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Veidojiet bezmaksas vietni vai emuāru vietnē WordPress.com.

%d bloggers like this: