Svinot Valsts valodas dienu

Mūsu valstī 15. oktobris ir īpaša diena, kas ierakstīta likumā “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām”, proti, šodien svinam Valsts valodas dienu, uzsverot, ka Latvijā vienīgā valsts valoda ir latviešu valoda.

Latviešu valodas aģentūra no septembra līdz 15. oktobrim aicinājusi ikvienu interesentu iesaistīties akcijā “Latviešu valoda man ir …”, turpinot domu. Arī mūsu skolas skolēni tika rosināti piedalīties šajā akcijā, tāpēc 11. oktobra latviešu valodas stundā 11. b klases skolēni uzrakstīja savas domas, atklājot, ko viņiem nozīmē latviešu valoda. Vairāki skolēni savu vēstījumu jau ierakstījuši digitālajā vidē:  vards.valoda.lv, kurā ikviens vēl šodien var paspēt ierakstīt savu tekstu, taču šajā rakstā esmu apkopojusi dažu jauniešu vēstījumus arī skolas elektroniskajam laikrakstam “Strops”.

 • Latviešu valoda man ir atmiņas par bērnību, nu jau pusaudža gadiem, kā arī nākotnē sniegs atmiņas par vecumdienām. Latviešu valodā es pirmoreiz sāku komunicēt ar saviem vecākiem, draugiem utt. Tagad to attīstu, pilnveidoju ar zinātniskiem terminiem, kā arī ar sarunvalodu, kas atmiņā paliks ilgu laiku, ja ne pat visu mūžu. Savukārt vecumdienās ar savas valodas palīdzību stāstīšu mazbērniem (ja paspēšu – mazmazbērniem)  visu savu dzīves ceļā apgūto un iemācīto. (L. Bišofa)
 • Latviešu valoda man ir mātes mīļie vārdi, kad vēl gulēju šūpulī. Latviešu valoda man ir tēva mierinājums, kad biju kritusi. Latviešu valoda man ir māsas joki, kad pat smaidīt nevēlējos. Latviešu valoda man ir kā tuvs un mīļš cilvēks, tā paceļ, mierina un iepriecina. (L. Rulle)
 • Latviešu valoda man ir DZIMTĀ VALODA. Latviešu valoda man ir SENČU VALODA. Latviešu valoda ir MANA VALODA. Tā man ir ļoti vērta. Katrs vārds ir kā dimants. Katrs vārds ir jāizsaka ar labu sajūtu. Latviešu valoda man ir kā aprakta dārgumu lāde, kurā glabājas visneparastākie dārgumi. (S. Moldners)
 • Latviešu valoda man ir visspēcīgākais ierocis. Tā ir mana dzimtā valoda, kuru brīvi pārvaldu un ar kuru jūtos pārliecinoši. Mana iespēju plūsma, ar kuru varu nokļūt līdz mērķim. Panākt vēlamo un grūti sasniedzamo. Tā ir kā mazais palīgs, ar kuras palīdzību izdodas labāk un vairāk. Mana pārliecība un drosme, ka ar dzimtās valodas spēku es varu vairāk. (S. Karpova)
 • Latviešu valoda man ir kā puzle, jo reizēm ir “jāpalauž” galva, lai saprastu domu. Manuprāt, mācīties latviešu valodu ir tas pats, kas celt māju (savā nozīmē), jo, lai saprast sarežģītus teikumus un tos kārtīgi izanalizētu, ir jāzina pamati, un māju bez pamatiem nav iespējams uzcelt. (T. Alksniņš)
 • Latviešu valoda man ir pirmā valoda. Latviešu valoda ir un būs MANA valoda. Lai arī cik valodu es zinātu, latviešu valoda būs nesalīdzināma ar citām, jo tā ir mana mātes valoda, kurā es mūžam domāšu, lasīšu, runāšu un dzīvošu. Latviešu valodā man ir arī dots vārds, ko es nēsāšu līdz mūža galam kā daļu no sevis. (M. Randoha)
 • Latviešu valoda man ir vislielākā vērtība. Jaunietei esot, es ļoti bieži saskaros ar anglicismiem. Tā runā lielākā daļa manu draugu, un arī es ik pa laikam to daru. Taču, jo vecāku kļūstu, jo vairāk es sāku novērtēt latviešu valodas nozīmīgumu un regulāri cenšos piekopt tīru runas veidu.
 • Latvieši ir maza tauta, nav vairs tik daudz cilvēku, kuri runātu latviski, tāpēc mums tas ir jādara un jāmāca to darīt nākamajām paaudzēm, lai mūsu senā valoda neizzustu. Ikdienā darbojoties skautos un gaidās, es sastopos ar cilvēkiem, kuri latviešu valodu novērtē tikpat cik es, un mēs cits citu motivējam piekopt īstu latviešu valodu. Kad dzirdu ģimenē kādu runājam nepareizi, viņu izlaboju.  Sākumā tas var šķist kaitinoši, taču zinu, ka šie cilvēki to vēlāk novērtēs. Gribu mudināt arī citus padomāt par savu runas veidu, painteresēties par latviešu valodas vēsturi, jo valoda mums tomēr ir tikai viena un tā jāsargā. (L. Vecvagara)

 • Latviešu valoda man ir svarīga dzīves recepte. Tā ir recepte, kuru es nekad neaizmirstu, kurā vissvarīgākā sastāvdaļa ir manas latviskās saknes. Bez tā  latviešu valoda nebūtu latviešu valoda. Man tā ir visiecienītākā recepte, kuru es zinu skaidrāk par lietus lāsi. (M. Amatniece)
 • Latviešu valoda man ir miers. Miers, ka varu brīvi komunicēt valodā, kuru saprotu un pārzinu. Ja kāds ar mani sāktu runāt norvēģu, itāļu vai krievu valodā, es nemaz nebūtu mierīga. Satrauktos par to, ko un kā atbildēt un varbūt pat bailēs nepateiktu neko. Katru dienu man pretī nāk cilvēki, kuri runā latviešu valodā – miera valodā. Atbildēt es varu uzreiz un plaši. Ja kāds jautās, kā man sokas, varēšu uzreiz pastāstīt par to trīs rindkopās, taču, ja kāds to jautātu citā valodā, ar grūtībām un galvas laušanu nonākšu pie teikuma vai pāris vārdiem. Mana valoda ir ne tikai mierīga, bet tā arī izklausās mierīga. Ir maz vārdu, kas izklausās dusmīgi vai draudīgi. Latviešu valoda ir miers kā lēni, skaisti plūstoša upe vai zīdaiņa smiekli – gribas smaidīt, to dzirdot. (R. P. Žakaite)
 • Latviešu valoda man ir dzimtā valoda, ar kuru reizē piedzimu Talsos (jau šūpulī likti vārdi “tā viš i”). Valoda – tas ir CEĻŠ no pirmā vārda “mamma”, no sarunvalodas bērnudārzā, vietējās mēles ģimenē un sētā līdz izkoptai literārajai valodai skolas solā un darba gaitās. Valoda – tā ir UPE – mainīga un dziļa ar spēka, iedvesmas un laimes strautiem, kā arī reizēm krāčaina un bīstama ar dzelošiem vārdiem, taču vienmēr plūstot uz jūru – uz lielākiem plašumiem. Riti raiti valodiņa. Valoda – tā ir SAULE, kas izgaismo, kas es patiesībā esmu, ko domāju klusībā un skaļi saku. Tā ir mana identitāte, manas tautas garīgā vērtība un arī mans darbs, strādājot skolā un mācot skolēniem izkopt un cienīt latviešu valodu. Valoda – tā ir RADĪŠANA, gandarījums un prieks. Ilgu mūžu latviešu valodai! (I. Āboliņa)
Categories: Citāti | Komentēt

Ziņu izvēlne

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: