Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas projekta “Kā tu izstāstītu saviem vienaudžiem, kas ir parlamentārā demokrātija?” izveide

Aprīļa mēnesis mums, 12.a klases skolniecēm Laurai Elīnai Šulcai, Anetei Andersonei, Helēnai Zaķei un Ievai Bērzmārtiņai, bija ļoti saspringts. Paralēli pēdējām ieskaitēm mēs veidojām projektu “Kā tu izstāstītu saviem vienaudžiem, kas ir parlamentārā demokrātija?” Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas ietvaros.

Par projektu uzzinājām marta beigās no skolotājas Intas Supes. Uzrunājot pulciņu Līdzdalība,  atsaucāmies mēs četras. Sākumā bija skaidrs tikai izpildes termiņš- 30. aprīlis, tādēļ Vēstnieku skolas vadītājas rīkoja Zoom sapulci, kurā par projektu pastāstīja sīkāk. No prezentācijas noskaidrojām, ka projekts jāveido kā paliekošs un informatīvs materiāls mūsu skolai un, iespējams, izmantojams arī citur. Projekts sastāvēja no teorētiskās daļas un praktiskās, kuru veidoja video, aptauju un interviju analīzes, infografikas, plakāti, partiju programmu analīzes un Kahoot spēles.

Darbu regulāri sadalījām. Teorētiskajā daļā parlamentāro demokrātiju un tās izpausmes Latvijā izvēlējāmies pasniegt, aprakstot valsts varas iestāžu darbību. To papildināja Ralfa Bauera, 12.c klases skolnieka, izveidotā inforgrafika, kas ir  vizuāls Šarla Luija de Monteskjē varas dalīšanas principa modelis. Demokrātiju Latvijā veido Saeima, Ministru kabinets, Tiesu vara, Satversmes tiesa, Valsts prezidents, Tiesībsargs un pašvaldības.

Pētījuma daļa bija vislaikietilpīgākā, jo mazāk kā pusmēneša laikā mums bija jāpaspēj veikt un analizēt aptauju, intervēt Tukuma novada domes deputātus vai kandidātus, izveidot interaktīvu spēli, izstrādāt divus plakātus, izveidot video.

Interaktīvo Kahoot spēli veidoja Laura Elīna Šulca. Ideja radās Zoom sapulces laikā, kad politoloģe Žanete Ozoliņa akcentēja praktiskajā daļā minētajos variantos izvēles punktu, kas parādītu autoru radošumu. Kahoot spēle Parlamentārā demokrātija veidota ar mērķi interaktīvā veidā palīdzēt skolēniem saprast Latvijas Valsts demokrātisko varas sistēmu un pārvaldi. 36 jautājumos aprakstīti parlamentārās demokrātijas pamatprincipi, to izpausme Latvijā, Latvijas varas institūcijas un likumi. Iesakām spēli 9.- 12. klases skolēniem un, protams, arī vecākiem interesentiem. Links uz spēli: https://create.kahoot.it/details/b6336734-b11a-48cc-85fc-7adc492bd96e

Intervijas ar Tukuma novada domes deputātiem un kandidātiem veica Anete Andersone, Laura Elīna Šulca un Helēna Zaķe. Mūsu intervējamie bija Tukuma novada Nacionālās apvienības Visu Latvijai!-Tēvzemei un Brīvībai/LNNK kandidāts Mārtiņš Tīss,  Jaunās Vienotības partiju apvienības kandidāts un deputāts Mārtiņš Limanskis, Tukuma novada domes un partijas Tukuma pilsētai un novadam deputāte Ludmila Reimate,  partijas Tukuma pilsētai un novadam deputāte Linda Zemīte,  Tukuma novada domes deputāte un Latvijas Reģionu apvienības saraksta kandidāte Agnese Ritene. Atbildot uz mūsu jautājumiem par jauniešu līdzdalību partijās, iemesliem kandidēt un darboties politikā, demokrātiju pašvaldības darbā, secinājumi ir pozitīvi un politiķi vēlas iesaistīt jauniešus pašvaldības un savas partijas darbībā. Šīs intervijas mums pašām sniedza iespēju iepazīties ar partiju kandidātiem, mērķiem un varbūt pašām izlemt, par ko balsosim savās pirmajās vēlēšanās.

Savukārt partiju programmu analīze liecināja, ka programmās partiju sludinātās idejas nesakrita ar intervijā pausto attieksmi pret jauniešiem. Projekta ietvaros Helēna Zaķe izpētīja visas deviņu partiju programmas un kandidātu sarakstus 5. jūnija pašvaldību vēlēšanām. Mērķis bija uzzināt, vai un cik partijas kā vienu no savām prioritātēm izvirza ar jauniešiem saistītu problemātiku. Secinājām, ka no deviņām partijām tikai divas jauniešus īpaši izceļ kā atsevišķu sociālu grupu. Taču visu partiju programmās ir iekļautas jauniešiem saistošas tēmas (interešu izglītības pieejamība visā novadā, kvalitatīva izglītība, atbalsts jaunrades veicināšanai u.c.), tāpēc var secināt, ka visas partijas savos plānos iekļauj jauniešu intereses. 

Līdz šim bijām ļoti aizņemtas ar intervijām, tādēļ informatīva video veidošanai aicinājām Tukuma Raiņa ģimnāzijas absolventu, bijušo Jauniešu Saeimas deputātu Matīsu Ķieci. Video mērķis bija sniegt iespēju jauniešiem uzklausīt vienaudžu viedokli par demokrātijas lomu mūsu dzīvē, lai viņi novērtētu demokrātiju un izmantotu tās dotās  iespējas. Saite uz video:  https://youtu.be/UvJiSWXIBPU

Visapjomīgākā bija Ievas Bērzmārtiņas veiktā aptauja ar mērķi noskaidrot dažādu vecumu un Latvijas novadu iedzīvotāju attieksmi pret parlamentārās demokrātijas vērtību- vēlēšanām. Aptaujā piedalījās 76 respondenti: no Tukuma novada 61, no Rīgas 6, no Zemgales novada 2, no  Kurzemes novada 2, no Latgales novada 3. Aptaujā piedalījās 44 respondenti vecuma grupā no 18 – 26 gadiem un 32 respondenti vecumā no 26 gadiem un vairāk. Kopumā no intervijām un aptauju rezultātiem secinājām, ka sabiedrība vēlēšanas atzīst par svarīgu demokrātijas sastāvdaļu, bet pastāv pretruna starp uzskatiem par vēlēšanu vērtību un reālu piedalīšanos tajās.

 Pēdējais solis bija izveidot plakātus, kas viegli uztveramā veidā palīdzētu izglītot un informēt skolēnus par demokrātijas vērtībām. Plakātu par vēlēšanām veidoja Laura Elīna Šulca un Anete Andersone, bet plakātu par dalību politiskajās partijās- Ieva Bērzmārtiņa un Helēna Zaķe. Lai kompozīcija būtu krāšņāka, izmantojām internetā atrastus, neitrālus png failus un aptaujas diagrammas.

Vēlamies pateikties skolēniem, kas iesaistījās projekta tapšanā un palīdzēja mums, bet vislielāko paldies teiksim politikas pulciņa Līdzdalība vadītājai Intai Supei, kura mūs visu mēnesi disciplinēja un motivēja darīt pēc iespējas vairāk katru dienu. Kopumā šis projekts mūs pašas izglītoja, kā arī iemācīja ātri, kvalitatīvi apkopot informāciju, strādāt kopā, cienot  otras idejas un ieteikumus. Nedaudz žēl, ka jau 25. maijā notiks Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas izlaidums, kas iezīmēs beigas dalībai šīs skolas pasākumos un iespējām tikties ar Latvijā pazīstamām personībām. Kā absolventēm mums skolotāja Inta un Līdzdalības pasākumi paliks atmiņā, jo šī dalība ir dāvājusi plašas zināšanas un iespēju saprast, orientēties un nebaidīties izteikties politikā. Šis projekts atspoguļo mūsu centību, tādēļ to kā izglītojošu materiālu dāvinām jums, Tukuma Raiņa ģimnāzijas skolēni!

Rakstu veidoja: 12.a klases skolniece Laura Elīna Šulca

Categories: Citāti | Komentēt

Ziņu izvēlne

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Veidojiet bezmaksas vietni vai emuāru vietnē WordPress.com.

%d bloggers like this: