Piederības izjūta savai skolai manā sirdī un darbos

Šoreiz piedāvājam interviju ar mūsu skolas 2002. gada absolventu Ediju Pogu, kurš jau vairākus gadus, atsaucoties K. Ulmaņa atjaunotajam Draudzīgajam aicinājumam, Tukuma Raiņa ģimnāzijai dāvinājis vairāk nekā 100 grāmatu. Dāvinājumos iesaistījies ne tikai viņš pats, bet visa Pogu ģimene – arī tētis Ainārs Poga  un māsa Andra Zāģere.


Edijs Poga advokāta tērpā. Foto no personīgā arhīva.

Pastāstiet par sevi, kāda ir Jūsu ikdiena un dzīves vērtības!

Esmu daudzbērnu ģimenes galva, savukārt profesionālā plāksnē esmu zvērināts advokāts, kas specializējies dažādās Latvijas, Eiropas Savienības un starptautisko biznesa tiesību jomās (sevišķi konkurences tiesībās), kā arī komercdarījumos un komercstrīdu risināšanā. Līdz ar to mana ikdiena ir saistīta ar biznesa advokāta darbu, kas ir samērā smags un prasa vērā ņemamu intelektuālu piepūli, kā arī aizņem ļoti daudz mana laika. Darbojos arī biedrībā „Latvijas tiesību institūts”, kas ir bezpeļņas organizācija, kuras mērķis ir sniegt savu ieguldījumu Latvijas tiesību sistēmas tālākā attīstībā. Mans tēvs  un māsa, kas arī ir Tukuma Raiņa ģimnāzijas atbalstītāju lokā, darbojas reklāmas jomā.

Kā veidojusies piederības izjūta mūsu skolai?

Ikvienu cilvēku veido vide, kurā tas atrodas, un citi cilvēki, kuri ir tam apkārt, sevišķi agrīnā un pusaudžu vecumā. Šajā ziņā skolai un skolotājiem, paralēli ģimenei, ir milzīga loma katra jaunā cilvēka izaugsmē. Raiņa ģimnāzija ir mana pirmā un vienīgā skola, kur mācījos no otrās līdz pat divpadsmitajai klasei. Neapšaubāmi tā ir atstājusi lielu iespaidu uz mani un veidojusi mani. Deviņdesmitajos gados un šī gadsimta pašā sākumā tā bija iedvesmojoša, bet vienlaicīgi samērā stingra un disciplinēta vide, kurā ik dienu mācījāmies. Bija daudzi iedvesmojoši pedagogi, sevišķi man šajā sakarā jāpiemin manas klases ilggadējs audzinātājs Edvīns Bandenieks, kurš nu jau diemžēl devies viņsaulē. Viņš bija skolotājs ar lielo burtu visā savā būtībā, stingrs, bet taisnīgs, uz lielām idejām iedvesmojošs, vienlaicīgi par praktisko realitāti atgādinošs. Līdz ar to Raiņa skola manā izaugsmē ir spēlējusi milzīgu lomu, tādēļ tās nozīmi man ir grūti pārvērtēt. Kad es uzsāku studijas universitātē, es nevarēju nepamanīt, ka Raiņa skola ir paveikusi patiešām labu darbu manis audzināšanā, jo man šķiet, ka daudzās jomās biju daudz labāk sagatavots un motivēts nekā daudzi mani vienaudži, tostarp no dažādām Latvijas galvaspilsētas skolām un citu valstu skolām nākušie. Raiņa skolā savulaik ir mācījusies arī mana māsa un tēvs.


 Latvijas tiesību institūta organizētās Londonas Karaliskās koledžas prof. Takis Tridimas (pa labi) vieslekcijas laikā 2019. gadā. Fotogrāfija no  žurnāla  “Jurista Vārds”.

Ko Jums nozīmē ieguldījums mūsu skolas attīstībā? 

Es un mana ģimene daudzu gadu garumā katra janvāra beigās dāvinām skolas bibliotēkai grāmatas, sekojot Kārļa Ulmaņa 1935. gadā iedibinātajam Draudzīgajam aicinājumam. Domāju, ka skolas bibliotēkā nu sanāk neliels plaukts ar mūsu dāvinātajām grāmatām. Dāvinām gan jaunas, gan arī senas grāmatas, es vairāk koncentrējos uz vēstures un politikas tēmām. Manuprāt, šī ir lieliska tradīcija, kas saglabājusies cauri okupāciju gadiem, sevišķi tā bija populāra trimdas latviešu starpā, tomēr mūsdienās, šķiet, pašā Latvijā tā ir nedaudz piemirsta, vairs nav tik populāra. Varētu vēlēties, lai arī pašas skolas to vairāk popularizētu un veidotu dialogu ar absolventiem, piemēram, darot absolventiem pieejamus konkrētus iztrūkstošo grāmatu un citu svarīgu lietu sarakstus. Esmu pārliecināts, ka liela daļa, kam tādas iespējas ir, labprāt atsauksies un palīdzēs savai skolai ar dāvinājumiem. Var dažādi vērtēt K. Ulmaņa personību un viņa ietekmi uz mūsu valsti un tās dzīves ceļu, tomēr katram ir skaidrs, ka Draudzīgā aicinājuma ideja ir pareiza un tā būs vienmēr aktuāla. Savā ziņā arī mēs mēģinām popularizēt šo iniciatīvu, katrā dāvinātajā grāmatā ielīmējot sevišķu uzlīmi pēc Draudzīgā aicinājuma trīsdesmito gadu oriģinālā parauga, lai katrs skolēns, kas dāvināto grāmatu lasa, pamana šo uzlīmi un nākotnē, pēc skolas pabeigšanas, varbūt atceras par savu skolu un atbalsta to.

Ļoti iespējams, ka nākotnē radīsies arī citas skolas atbalsta idejas un iespējas. Pašlaik nekas konkrēts nav padomā. Kā jau minēju, es aicinātu skolu būt skaļākai un aktīvākai savu vajadzību publiskošanā, sevišķi ar atbalsta aicinājumiem absolventiem.

Kas Jums ļoti patīk ģimnāzijas darbā?


Atpūtā….    Fotogrāfija no personīgā arhīva

Ar ģimnāzijas ikdienas darbu neesmu tik ļoti pazīstams, lai varētu sniegt kādus noderīgus ieteikumus. Vēroju no malas kā absolvents. Mani priecē tas, ka skola ieņem augstas vietas ikgadējos skolu reitingos, kas attiecīgi nozīmē arī, piemēram, labus panākumus olimpiādēs un citos konkursos. Cik saprotu, skola varēs iegūt valsts ģimnāzijas statusu, par ko esmu ļoti gandarīts un priecīgs, jo tas savā ziņā ir skaidrs kvalitatīvas izglītības apliecinājums, kas, cerams, dos stingru impulsu skolas tālākā attīstībā, tostarp atļaujot piesaistīt spējīgākos Tukuma un tā apkārtnes skolēnus. Savukārt Tukumam un jaunajiem tukumniekiem tas radīs daudz papildu iespēju.  

Kāds būtu Jūsu novēlējums Tukuma Raiņa ģimnāzijai?

Vēlos novēlēt Raiņa ģimnāzijai jaudīgus un iedvesmojošus pedagogus, kā arī mērķtiecīgus un centīgus ģimnāzistus un aicinu visus paturēt prātā, ka, piemēram, Oksfordas universitāte, Londonas Karaliskā koledža un citas prestižas pasaules līmeņa universitātes ir tikai viena vai divu soļu attālumā. To ar savu piemēru ir apliecinājis neviens vien Raiņa skolas absolvents. Novēlu Raiņa ģimnāzijai arī turpmāk sekmīgi kalpot par tiltu uz kvalitatīvu augstāko izglītību gan Latvijā, gan ārpus tās un līdz ar to par tiltu uz vadošajiem amatiem un sasniegumiem dažādās jomās!  

Un, protams, novēlu skolai arī daudz atbalstītāju, sevišķi absolventu vidū, jo kurš gan cits palīdzēs mūsu skolai, ja ne mēs paši.

Interviju veidoja Anete Andersone, 12. a

Categories: Citāti | Komentēt

Ziņu izvēlne

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Veidojiet bezmaksas vietni vai emuāru vietnē WordPress.com.

%d bloggers like this: