Iekāpt notāra kurpēs

2021.gada 3.martā  notika tiešsaistes vieslekcija “Iekāp notāra kurpēs”, kurā piedalījās 12.a klases skolēni.  Lekcijas galvenais mērķis bija iepazīstināt skolēnus un jauniešus ar notāra profesiju.

Lekcijas vadītājs – radio “Pieci.lv” ētera balss  Magnuss Eriņš, piedalījās notāre Anta Maldupe-Krūmiņa un notāra palīgs Harijs Rubenis.

Ko dara notārs?
Notārs sastāda testamentus, apliecina dokumentus, izdod apostilu, pilnvaru, slēdz līgumus (piemēram, dāvinājuma līgums, uztura līgums, laulību līgums) u.c.

Uz vadītāja jautājumu, kāda ir Latvijas sabiedrības attieksme pret laulību līgumiem, notāre Anta Maldupe-Krūmiņa atbildēja, ka mūsdienās cilvēki sāk domāt savādāk, tāpēc arvien vairāk cilvēku Latvijā slēdz šos līgumus. To galvenais mērķis ir regulēt mantiskās attiecības.

Kas notāram ir jāmāk?
Jāpiemīt spējai risināt strīdus.
Spēja paturēt prātā lielu informācijas daudzumu.
Atbildība.

Kāpēc ir vajadzīgi tieši šādi eksāmeni?
Latviešu valoda – tekstu rakstīšana, viedokļa rakstīšana, argumentācija u.c.
Angļu valoda – jo vairāk svešvalodu pārvalda, jo plašāks klientu loks.
Vēsture – tiesību pamati.
Matemātika – procentu aprēķināsana u.c.
Ekonomikas pamati – piemēram, aprēķināt biroja peļņu.
Informātika – digitālās prasmes.


Ekrānšāviņš no lekcijas


Ekrānšāviņš no lekcijas


Ekrānšāviņs no lekcijas

Valsts prezidenta Egila Levita un tieslietu ministra Jāna Bordāna atbildes uz skolēnu jautājumiem

  1. Jautājums valsts prezidentam Egilam Levitam:“12. Saeima grozīja Satversmi un noteica, ka valsts prezidenu jāievēlē atklātās vēlēšanās. Vai uzskatāt, ka atklāts balsojums ir labāks par aizklātu, un kāpēc?”

       Ir jāskatās, kas tā ir par amatpersonu, valsts prezidents ir politiska amatpersona, kuru deputāti ievēl pēc politiskiem kritērijiem, un tas ir citādāk, nekā ,piemēram, ar tiesneša apstiprināšanu, jo tiesneši nav politiskas amatperonas un viņiem ir nepieciešams profesionāls novērtējums. Attiecībā uz politskām amatpersonam, ir jābūt skaidrs, kāda ir attiecīgo frakciju un deputātu politiskā nostāja par noteikto amatpersonas kandidātu, tāpēc tas ir tikai loģiski, ka politiskas amatpersonas ir jāievēl atklāti nevis aizklāti.

  • Jautājums tieslietu ministra Jānim Bordānam: “Kas un kāpēc jums savā darbā patīk vislabāk, un ar ko un kāpēc no sava paveiktā esat vislepnākais?”

     Šis ir ļoti būtisks jautājums katram cilvēkam viņa darbā, it īpaši jauniešiem, jo tieši tā mēs varam atrast sev labāko nodarbošanos. Man vislabāk manā darba patīk tas, ka es šajā dzīves posmā varu īstenot visas savas ieceres, kuras es savā citā dzīves darba gājumā biju atklājis, ka tās ir nepiciešamas sabiedrībai un Latvijai, un šis darbs, man kā juristam, dod visplašākas iespējas šis ieceres paveikt.  Arī tas, ka es esmu paveicis kādu darbu, un es redzu šī darba augļus un rezultātus. Esmu lepns par to, ka savā Tieslietu ministru profesijā man ir izdevies apstiprināt svarīgos valsts posteņos labus, profesionālus un godprātīgus cilvēkus. Vēl es esmu lepns, ka mums ar komandu izdevās īstenot vienu mūsu kopējo ieceri, kas bija paveikt tieslietu auditu Valsts prokorotūrā un tieslietu sistēmā, kas notika pusotra gada laikā.

  • Jautājums valsts prezidentam Egilam Levitam:“Kāda ir jūsu nostāja par valsts aizsardzības mācības nepieciešamību Latvijā?”

       Šis ir ļoti svarīgs jautājums.  Valsts aizsardzības mācība dod iespēju un prasmes cilvēkam rīkoties ārkārtas situācijā, aizsargājot savu valsti. Es uzskatu, ka šīs pamatprasmes ir jāprot un jāapgūst jau vecākajās klasēs skolā. Vienlaikus valsts aizsardzības mācība arī nozīmē to, ka mums ir jāiepazīst tuvāk, kas ir mūsu valsts, kā tā funkcionē, un kāda ir mana konkrētā cilvēka loma valstī, un es domāju, ka tas ir ļoti būtiski, ka tad, kad jūst kļūstat par pilntiesīgiem pilsoņiem, sasniedzot 18 gadus, lai jūs jau zinātu gan jūsu tiesības, gan pienākumus, gan arī uzdevumus valstī. Viens no pilsoņu pienākumiem ir aizsargāt valsti, jo valsts ir tikai tad, ja visi pilsoņi aizsargā to un attiecas pozitīvi pret to. Aizsardzības mācība ir tā, kur var var apgūt visas šīs prasmes, gan poltiskās iemaņas militārajā dienestā, gan visu šo ideju un mācības par valsti kā tādu, tāpēc es domāju, ka tas ir ļoti būtiski, ka šī aizardzības mācība beidzot tiek ieviesta skolās.

  • Jautājums tieslietu ministra Jānim Bordānam: “Vai jūs neuzskatāt, ka tiesneša amats nebūtu jāpiešķir uz mūžu,ņemot vērā bieši vien pamatotos sabiedrībā  valdošo  neapmierinātību ar tiesnešu lēmumiem un rīcību?”

     Es uzskatu, ka šī sistēma, kas ir pieņemta, ka tiesnesis vispirms ir apstiprināts uz 5 gadiem un tad tiek apstiprināts uz mūžu nav nepareiza, tā ir laba sistēma, jo tā sniedz tiesnesim neatkarības garantijas, un tas ir ļoti svarīgi, lai tiesnesi nevarētu ietekmēt viņa spriedumu lemšanā, bet tas ar ko sabiedrība ir neapmierināta ir objektīvs rādītājs, ka tiesu sistēma varbūt nefunkcionē tā, kā sabiedrība saredz, kas būt pareizākais un labākais rezultāts, taču tas, kas patiesībā ir jālabo, ir tas, ka ir jāuzlabo tiesnešu darba kvalitāte un tiesnešu kvalifikācija, un tas ir virziens pie kura mēs strādājam, tas varbūt prasa laiku, bet tas pamazām notiks.

  • Jautājums valsts prezidentam Egilam Levitam: “Izstāstiet kādu profesionālu notikumu, kur jums vajadzēja visu savu drosmi!”

     Kad es kļuvu par tiesnesi Eiropas cilvēktiesību tiesā, un man pirmo reizi bija jāvada tiesas sēdes, kur nav pārstāvēti tikai pilsoņi, bet arī visa valsts,  man bija zināmi jāsaņemas, lai izietu priekšā un sākt vadīt šo procesu, bet pirmā reize uzstājoties vienmēr rada zināmu stresu ikvienam. Tagad man stresu un uztraukumu izraisītu tas, ja man negaidīti liktu iet uz skatuves un nodziedāt kaut ko, tad man būtu jāsaņem visa drosme un es pat nezinu, vai man tik daudz drosmes pietiktu, lai sāktu dziedāt mikrofonā skatītāju priekšā.

Helēna Zaķe  un Ieva Bērzmārtiņa, 12.a

Categories: Citāti | Komentēt

Ziņu izvēlne

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Veidojiet bezmaksas vietni vai emuāru vietnē WordPress.com.

%d bloggers like this: