Tiešsaiste ar exprezidentu Valdi Zatleru pirmssvētku laikā

17.novembrī Eiropas Parlamenta deputāte Dace Melbārde sadarbībā ar Mūžizglītības un kultūras institūtu “Vitae” īstenoja jauniešu līderībai un līdzdalībai veltītu iniciatīvu “Nākotnes līderu akadēmija”. Iniciatīvas mērķis  – veicināt jauniešu pilsonisko līdzdalību, attīstot jauniešu līderības prasmes. Arī Tukuma Raiņa ģimnāzijas skolēniem bija iespēja klausīties un uzdot jautājumus tiešsaistes sarunā ar Valdi Zatleru, kurš bija Latvijas Valsts prezidents no 2007.gada līdz 2011.gadam.

Piedāvājam nelielu ieskatu šajā sarunā.

Ko Jums nozīmē Latvijas valsts dzimšanas diena?

Tā ir diena pārdomām par valsti un mums pašiem, kāpēc tā mums ir nepieciešama. Jāpadomā par vēsturi, kas izdevās, kas – neizdevās.

Ko nozīmē būt Latvijas valsts prezidentam 18.novembrī?

Tā ir vissmagākā darba diena visa gada garumā.Viss sākas ar svētku brokastīm, pēc tam darbs –  dievkalpojums, kurā jāpasaka īsa lūgšana, ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa, parāde, jāpateicas karavīriem, pēc tam  svētku koncerts, tad runa pie Brīvības pieminekļa, kas ir ļoti grūts uzdevums un pašā vakarā uguņošana.

Vai prezidents runas raksta pats?

Prezidents gada garumā pasaka kādas 250 – 300 runas, tāpēc tās iedalās dažādās kategorijās. Ir svarīgas politiskās runas, piemēram ANO runas, kuras tiek rakstītas kopā ar ārlietu ministriju, izdiskutētas un neviens vārds netiek mainīts. Lielākā runas daļa ir  jārunā no galvas, jo tad ir acu kontakts. Ir ļoti svarīgi, lai prezidenta runa būtu personīga.

Kuras rakstura īpašības profesionālajā ziņā ir ļoti nozīmīgas?

Patstāvība – pašam jāiemācās tikt galā ar lietām un pieņemt lēmumus. Mērķtiecība – tas arī nozīmē neatlaidību un pašapziņu, ka, ejot uz kādu mērķi, ir jābūt neatlaidīgam, nevajag baidīties no neveiksmēm un kritikas. Pazemība – nestādīt nevienu cilvēku augstāk par sevi un nedomāt, ka esi visgudrākais. Iesaku rakstīt dienasgrāmatu, katru dienu vismaz vienu teikumu par svarīgāko.

Kad Jūs sapratāt, ka varat būt līderis?

Neesmu vēl joprojām to sapratis, jo nevienu brīdi dzīvē neesmu centies būt par līderi. Bet dzīvē bija situācijas, kurās man bija jākļūst par to.

Kā var attīstīt līderības prasmes?

Galvenā ir pašanalīze, darbošanās sabiedriskajās organizācijās, pulciņos, kur rodas vajadzība strādāt komandā un vadīt komandu.

Kļūstot par vadītāju, kā var zināt,  kā jārīkojas? Galvenais vadītājam –  ir jāredz vīzija un mērķi, ko organizācija grib sasniegt. Pēc tam ir jāatrod cilvēki, kas būs ar tevi komandā un jāpastāsta savi mērķi. Vēlāk ir jāieklausās šo cilvēku idejās un  kritikā.

Ar ko Jūs ieteiktu sākt jaunam vadītājam, piemēram, klases vecākajam?

No sākuma jāieklausās savos klasesbiedros, ko viņi vēlas. Un pēc tam vadītājam jāpavēsta kā to varētu sasniegt,  un tad arī viņi tevi atbalstīs. Jāsaprot, ka visi cilvēki saprot daudz vairāk nekā viņi saka skaļi.

Kāds Jūs bijāt 18 gadu vecumā un redzējāt sevi nākotnē?

Bezbailīgs, mani interesēja sports un  mūzika. Taču jau tad es gribēju apprecēties, izveidot ģimeni un rūpēties par viņiem. 18 gados sāku studēt medicīnu, strādāju.

Kāda ir Jūsu veiksmes formula?

Veicās tiem, kas dara. Ja gadās kāda neveiksme, tad ir jācenšas tikt tam pāri un strādāt tālāk.

Par kurām savām izvēlēm Jūs esat lepns?

Lepnība nav laba īpašība. Neesmu īpaši lepns par kaut ko, ar manis pieņemtajiem lēmumiem lepnības garu esmu arī  iznīcinājis.

Vai jebkurš var kļūt par Latvijas prezidentu?

Galvenie nosacījumi – ir būt Latvijas pilsonim un 40 gadus vecam. Ļoti būtiski ir zināt latviešu valodu un literatūru, lai varētu labi izteikties. Jābūt vēstures zināšanām, jāpārzina citu valstu vēsture, lai izveidotos labāka komunikācija. Svešvalodas, lai būtu produktīvāka saziņa.

Vai Jūs uzskatāt,  ka Saeimas atlaišana 2011.gadā bija pareizs lēmums? Viennozīmīgi, jo tas bija viens no faktoriem izmaiņām politiskajā kultūrā.

Kurā brīdī kā Latvijas Valsts prezidents Jūs sajutāt vislielāko tautas mīlestību? Kad ieejot operas izrādē visi cilvēki piecēlās kājās un sāka aplaudēt.

Ko Jūs uzskatāt par vislielāko sasniegumu savas prezidentūras laikā?

Tas bija ļoti grūts laiks ar daudz izaicinājumiem. Tomēr 2010.gadā bija vislabākās attiecības ar kaimiņvalsti Krieviju un tās vēl joprojām ir saglabājušās stabilas. Un noteikti arī Rīkojums Nr.2 par Saeimas atlaišanu.

Cik liela vara ir prezidentam?

Prezidents ir atbildīgs par varas līdzsvaru. Kamēr valstī viss ir kārtībā,  prezidentam sava vara nav jāizmanto. Prezidenta vara astronomiski pieaug, kad ir valsts krīze.

Kā mainījās apkārtējo cilvēku attieksme,  kad Jūs gatavojāties kļūt par prezidentu, bijāt prezidenta lomā un pēc prezidentūras beigām?

 Īsti draugi nemainās, neatkarīgi no tā vai esi vai neesi prezidents, bet, protams, ir cilvēki, kas grib kļūt par taviem draugiem tikai titula dēļ. Cilvēki sagaida no prezidenta pareizus vārdus, tāpēc ir ļoti jāpiedomā pie sava sacītā, jāseko līdzi tam, ko drīkst sacīt un ko nē. Pēc prezidentūras var izteikties daudz brīvāk, izteikt savu personīgo viedokli, jo tavam vārdam vairs nav tik lielas nozīmes.

Kuras personības no prezidentūras laika jums bija iespēja satikt, un kuras  ir palikušas visspilgtāk atmiņā?

Prezidenta līmenī jebkura satikšanās ir notikums, ir grūti izcelt vienu personību. Visi cilvēki, kurus satiku bija ļoti gudri, un no katra esmu kaut ko iemācījies.

Kāds bija Jūsu skatījums uz Latviju un latviešiem pirms prezidentūras un vai tas mainījās prezidenta amata laikā?

Būt prezidentam ir unikāla iespēja apceļot un iepazīt Latviju, tās pilsētas un cilvēkus, un saprast, ka katrā mazpilsētā ir cita kopiena, cilvēki ar citādāku dzīves pieredzi. Man bija iespēja tikties ar cilvēkiem, un redzēt kādas pozitīvas pārmaiņas notiek Latvijā.

Kas ir tās īpašās personības, kas ir jūs iedvesmojušas, un kuri ir tie cilvēki, kam Jūs vēl joprojām vaicājat padomu?

 Katram jautājumam,  kad ir vajadzīgs padoms, ir vajadzīgs cits cilvēks. Tiem nav jābūt prominentiem, slaveniem cilvēkiem. Es augsti vērtēju cilvēku domas, kas dzīvo laukos, kopj zemi, jo viņu vērtējums ir ļoti tuvs dabiskajiem cikliem. Viņi visu vēro no malas un ir ļoti tieši.  Otra grupa ir gados veci cilvēki, jo viņi ir ļoti patiesi. Trešā grupa ir mākslinieki, jo viņi ir radoši un  viņiem vienmēr būs savādāks skatījums uz lietām.  Taču konkrētu personu nevarēšu minēt.

Ko nozīmē būt patriotam?

Domāt par Latvijas valsti, latviešu tautu un kaut ko darīt viņas labā. Patriotisms ir sajūta, kurai ir jārodas jūsos pašos.

Kā ir mainījusies Jūsu dzīve pēc prezidentūras? Kas ir jāturpina darīt arī pēc tās? Pirmkārt, jābūt izejas stratēģijai, ko jūs darīsiet nākošajā dienā. Tā ir jāizdomā jau pirms tam, lai pēc prezidentūras nejustos apjucis.  Otrkārt, man ir pienākumi, kas ir jādara cilvēku un Latvijas labā.  

Vai Jūs vēlētos atkal kļūt par prezidentu?

Katram laikam ir savas prasības pēc prezidenta personības. Ievēlot, mēs  vēl nezinām, vai personība kalpos šim laikam, vai būs piemērota. Tāpēc prezidenti ir ļoti dažādi, jo visu nosaka viņu dzīves pieredze.

Kā Jūs domājat, kāpēc skolēniem ir jāmācās tik daudz mācību priekšmetu? Manuprāt, mācību priekšmetu ir par maz. Katram mācību priekšmetam ir nozīme personības un prasmju veidošanā.  Cilvēki nav roboti, tāpēc viņiem ir jāpiepilda savs ķermenis un prāts ar saturu, un tieši saturs tiek ielikts skolā.

Kā, Jūsuprāt, turpināt Dziesmu svētku tradīciju Covid-19 pandēmijas laikā?

Ir jāizdomā veidi kā to saglabāt tīri praktiski. Vajadzētu pamēģināt citas formas, kuras strādātu arī Covid apstākļos. Dziesmu svētki ir viena no vērtīgākajām mūsu tradīcijām, tāpēc ir vērts padomāt, kā tos varētu realizēt. Es domāju, ka viss izdosies.

Kādu iespaidu uz Jums atstāja piedalīšanās Černobiļas avārijas seku likvidēšanā? Es iemācījos to, ka vienalga kādos apstākļos tu nonāktu, vienmēr ir kādi ieguvumi. Šādās situācijās tu iemācies pašsaglabāties, aizsargāt citus, iemācies lielāku atbildību par citiem.

Kurā Latvijas vietā Jūs vislabāk jūtaties?

Vislabāk es jūtos lauku mājās, pilnīgā dabā un zaļā filozofijā.

Kura, Jūsuprāt, ir visskaistākā Latvijas pilsēta?

Visas Latvijas pilsētas ir skaistas, bet es esmu piedzimis un uzaudzis Rīgā. Tāpēc Rīgas centrs man ir ļoti nozīmīga vieta, kurā es ļoti labi jūtos. Un es tiešām mīlu šo pilsētu.

Kura ir Jūsu iecienītākā opera?

Ir tādas lietas, ko var klausīties un klausīties. No operām tā ir „Traviata” un no baletiem –  „Gulbju ezers”.

Ko Jums visvairāk ir iemācījuši Jūsu bērni?

Es no saviem bērniem mācos visu laiku. Visvairāk viņi man ir iemācījuši to, kā tikt labi galā jau ar saviem bērniem.

Kā Jūs dēvē mazbērni?

Es saviem mazbērniem esmu opis. Tā viņi paši izlēma mani saukt.  Viņiem tā patika un man būs patīkami jebkurā gadījumā.

Kādas grāmatas Jūs ieteiktu, kuras jauniešiem noteikti vajadzētu izlasīt? Un kuras  ir tās grāmatas, kuras pats lasāt?

Man patīk tās grāmatas, kuras var lasīt jebkurā vietā un  kuras nav jāizlasa no sākuma līdz beigām.  Patīk grāmata Koelju Paulu „Alķīmiķis” un Mario Pjuzo „Krusttēvs”.  Iesaku lasīt grāmatas, kas atver pasaules uzskatus, kas ļauj dziļāk paskatīties sevī. Latviešu literatūra ir jālasa, lai izkoptu savu valodu.  Savukārt latviešu dzeja ir jālasa kā filozofijas pamats.

Situācijā, kad jāizvēlas no divām vienlīdz labām vai vienlīdz sliktām lietām, kā zināt, kuru izvēlēties?

Ir vienkārši jāuzticas savai intuīcijai, nekas cits nevar palīdzēt.

Kāds ir Jūsu novēlējums Latvijas iedzīvotājiem valsts svētkos?

Pavisam vienkārši –  sirsnīgs sveiciens jums visiem svētkos!

Paldies par iespēju piedalīties šajā interesantajā un pamācošajā sarunā ar bijušo Latvijas Valsts prezidentu Valdi Zatleru, kurā skolēni varēja uzdot jautājumus gan par prezidentūras laiku, gan par dzīvi pēc tās, gan arī  privātus jautājumus.

Paldies Valdim Zatleram par sniegtajām atbildēm!

                                                Ieva Bērzmārtiņa un Laura Rudzīte, 12.a klase

Categories: Citāti | Komentēt

Ziņu izvēlne

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Veidojiet bezmaksas vietni vai emuāru vietnē WordPress.com.

%d bloggers like this: