Videi draudzīgs apģērbs

29. oktobrī no plkst. 18.00 līdz 19.30 Eiropas Savienības mājas Facebook vietnē notika tiešraides diskusija sadarbībā ar Pasaules Dabas Fondu “Vide un tekstils – kāds sakars?”.

Diskusijā piedalījās : apģērbu tehnoloģiju zinātniskā asistente Rīgas Tehniskajā universitātē Linda Austra Ārende, Rīgas Tehniskās universitātes uzņēmējdarbības un inovāciju studente Agne Ellere, ilgtspējīgas modes eksperte un biedrības “Zaļā brīvība” dalībniece Dace Akule, kā arī diskusijas vadītāja – jaunatnes organizācijas “Protests” aktīviste Selma Lavrence.

Diskusijas galvenā tēma bija ilgtspējīga mode un apģērbs, kā mūsu apģērbu pirkumi ir saistīti ar vides problēmām un kā mēs varam rūpēties par vidi, veicot gudrus pirkumus.

Kā interesantu faktu ievadam diskusijas vadītāja Selma Levrence minēja- mums, jaunajai paaudzei, ir četras reizes vairāk drēbju nekā mūsu vecākiem, tādējādi tekstils piesārņo vidi. A.Ellere iesāka diskusiju ar teikto, ka “mūsdienās pieaug nepieciešamība pēc ilgtspējīgiem apģērbiem, tomēr ne vienmēr šis apģērbs ir kvalitatīvs.”

Kā diskusijas dalībnieces ikdienā izvēlas apģērbu?

D.Akule valkā ilgtspēcīju apģērbu, kas tapis no lietotiem kokvilnas apģērbiem.

L.A.Ārende  pārdomā savus pirkumus un apģērbu iemaina ar draugiem. Pirms pērk apģērbu izvērtē, vai to vajag, dizainu un krāsu, etiķeti(neizvēlās sajaukumus, lai tos nākotnē būtu vieglāk pārstrādāt), izvairās no impulsīviem pirkumiem. Viņa neuzskata, ka kādreiz nopirkusi ilgtspējīgu apģērbu, jo nekas nav 100% ilgtspējīgs.

Kā var paļauties zīmolam?

Uz šo jautājumu D.Akule atbildēja tā: “Ja paveicas, katrs var izsekot cauri apģērba ražošanas procesam un  izprast, vai tiek izmantotas ne pārāk ķīmiskas vielas, standarta ūdens līmenis utt. Lai gan mūsdienu uzņēmumi spēj pircējus apvārdot, produkta birkā var meklēt sertifikātu”.

Ko mainīs modes industrija, kad klimata pārmaiņas būs kritiskas?

Modes industrija jau pielāgojas, jo pastāv likumi, kas nosaka dažādus kritērijus apģērba izstrādājumus, kā labu piemēru minot pārstrādājamus materiālus.

L.A.Ārende uzskata, ja dominēs modelis “nopērkam- patērējam- izmetam”, apmēram 73 % no industrijas saražotā produkta tiek sadedzināta enerģijas iegūšanai un mazākā daļa pārstrādāta, līdz ar to ražotnēm trūks resursu.

Kā mēs katrs varam izvairīties no neilgtspējīgiem pirkumiem?

  1. Izvairīties no emocionāliem pirkumiem.
  2. Pajautāt sev- “Vai man to vajag?”
  3. Jāskatās apģērba etiķetē – izvairīties no sajaukumiem.

Mūsdienās daudzi uzņēmumi ražo apģērbu no lietotiem materiāliem un pārdod tos tālāk, piemēram, Latvijas uzņēmums “Andele Mandele”. Kā arī no lietotiem materiāliem var veidot jaunas lietas.

Kas mūs sagaida nākotnē modes ziņā?

Nākotnē apģērbu veidos tehnoloģijas no pārstrādātiem materiāliem, kuras atvieglos dzīvi. Piemēram, sporta apģērbs ar monitoru, kurš pasargā no traumām, veste, kura neredzīgajiem palīdzēs sajust vidi. Šādus apģērbus jau izgudro.

Apkopojot diskusijā teikto, patērētājs nevar būt 100% pārliecināts, ka apģērbs patiešām ir radīts no ekoloģiskiem materiāliem, tāpēc ir vienkārši jāpaļaujas uz ražotāju un etiķetē rakstīto. 70% no mūsu pirktajiem apģērbiem aiziet apģērbu atkritumu izgāztuvēs, ko var risināt, pagarinot apģērba dzīvesciklu. Nākotnē apģērbs būs daudzfunkcionāls, līdz ar to lietderīgāks. Lai rūpētos par vidi un samazinātu apģērbu nonākšanu izgāztuvēs, jāizmanto pārstrādes materiāli vai no lietotām drēbēm veidot jaunas lietas.

Rakstu veidoja 12.a klases skolnieces Helēna Zaķe un Laura Elīna Šulca

Categories: Citāti | Komentēt

Ziņu izvēlne

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Veidojiet bezmaksas vietni vai emuāru vietnē WordPress.com.

%d bloggers like this: