Māksla nav prāta spēle, tā ir īpaša noskaņa

Tā par mākslu ir teicis franču rakstnieks Gistavs Flobērs.

Šai atziņai varētu piekrist arī mūsu 11.klašu skolēni. Katru gadu kulturoloģijas stundu ietvaros  audzēkņi veic uzdevumu –  izvēlas vienu sev tīkamu baroka, romantisma vai reālisma mākslinieku un atveido  kādu viņa  mākslas darbu, izveidojot pēc iespējas līdzīgāku to oriģinālam. Pēc tam  jāpievieno  apraksts par izvēlēto mākslinieku un viņa darbu, kā arī  oriģinālā mākslas darba attēls un  paša realizētais meistardarbs. Izņēmums nebija arī šis mācību gads.

Kā atzina kulturoloģijas skolotāja Una Gaile, iesniegtie darbi bija pārsteidzoši labi. Prieks skatīties, salīdzināt un likt labus vērtējumus par paveikto. Arī paši skolēni atzina, ka mākslas darbu atdarināšana  bija vienlaikus gan pārbaudījums, gan  gandarījums.

Lūk, daži no 11. klašu radītajiem mākslas darbiem un pārdomas par  to tapšanu.

Ieva Bērzmārtiņa   izvēlējās franču mākslinieka Gustava Kurbē gleznu  „Izmisušais vīrietis” (1844-1845).

Veidojot darbu visvairāk patika, ka varu mainīt savu seju ar kosmētikas palīdzību, vēlējos attēlot tieši vīrieti, jo tas šķita interesantāk un bija lielāks izaicinājums. Bija interesanti arī bildi editot, lai tā būtu vēl līdzīgāka gleznai, piemēram, mainīt ēnas, acu krāsu u.c. Visgrūtāk likās atainot attēlotā vīrieša izmisušo sejas izteiksmi. Domāju, ka tā līdz galam man tas arī neizdevās, bet kopumā uzskatu, ka labi paveicu darbu.

virs2   vīrietis1

Krievu gleznotāja Iļjas Repina mākslas darbu “Meitene” (1875) kā savu izaicinājumu izvēlējās Ance Annija Mētra.

Man bija grūti atrast gleznu, kuru atveidot mājas apstākļos. Pašu gleznu nebija grūtības atveidot. Man personīgi nav čolkas, tāpēc atspraudu matus, kā arī neesmu blonda, tur palīgā nāca PhotoShop’s. Man ļoti patika šis darbs, abas ar mammu meklējām apģērbu, aksesuārus un kopā editojām bildi. Paldies par interesanto uzdevumu!

meita1  meita2

Savukārt Katrīnai Grebeško iepatikās Pjēra Ogista Renuāra glezna ‘’Sieviete ar kaķi’’(1875).

Attēlojot gleznu grūtības sagādāja pozas noturēšana, jo kaķis nevienmēr padevās rokās. Kā arī sapratu, ka attēlojot gleznu vajag ļoti piedomāt pie detaļām, piemēram,  pie fona, kuram vajadzēja piemeklēt audumus līdzīgās krāsās. Manuprāt, man izdevās attēlot kopējo tēlu, kā arī mājdzīvnieka skats bija līdzīgi pavērsts. Taču neizdevās līdz galam fons, jo labajā pusē balti raibais audums bija nokritis nost no stutējuma, un fona krāsa neiznāca tik zaļgana kā oriģinālajā gleznā.

sieviete  sieviete ar

Jete Garkāja mēģināja attēlot itāļu mākslinieka Silvestro Legas meistardarbu  „Dziesma”(1868).

Darbs man šķita ļoti interesants. Lai to veiktu, bija patiesi jāiedziļinās izvēlētās gleznas detaļās un  attēlotu tās pēc iespējas precīzāk. Kā arī gleznas meklēšanas procesā izdevās aplūkot daudzas vēl iepriekš neredzētas šo stilu gleznas un iepazīt jaunus, interesantus māksliniekus. Visgrūtāk bija izvēlēties piemēroto gleznu un spēt to attēlot pēc iespējas precīzāk. Process bija interesants un iedvesmojošs.

jete1 jete2

Par savu izaicinājumu spāņu gleznotāja un grafiķa Fransisko Gojas darbu “Senjora Sabasa García”  dēvē   (1806. – 1811.) Kitija Saleniece..

Veicot šo darbu, grūtības sagādāja informācijas tulkošana no angļu valodas par pašu gleznu. Radošajā daļā man bija grūti izvēlēties mākslas darbu, jo bija jāatrod tāda glezna, kuru ir reāli atveidot, piemēram, man bija jāpiemeklē atbilstošs apģērbs, parūka unfons. Cenšoties salokot mākslīgos matus, tie sakusa.

kit1 kit2

Biju nolēmusi, ka gleznā attēlošu sevi, tādēļ atlasīju piecus darbus, kuros attēlota viena sieviete. Izvērtēju, vai varēšu attēlot sievietes frizūru, apģērbu, vidi un izvēlējos pēdējo variantu- rokoko mākslinieka Antuāna Vato skici ”Sēdoša jauna sieviete”. Tā par savu izvēli raksta Laura Elīna Šulca.

Attēlošanai veltīju istabas balto sienu, grīdu noklājot ar baltu palagu. Saskāros ar grūtībām, mēģinot piestiprināt palaga malu pie sienas. Kā pamatu sēdēšanai izmantoju zemu ķeblīti, kuru arī apsedzu ar palagu. Mans tērps sastāvēja arī no viena palaga. Matus savācu augstā copē, nedaudz to ar rokām pajaucot. No vairākiem kadriem izvēlējos trīs veiksmīgākos, bet tikai vienu –  kā īsto. Bildi pielaboju pareizajos toņos.

IMG-20200423-WA0006

Skaisti, patiesi, iedvesmojoši un ļoti līdzīgi! Vai esat kādreiz atdarinājuši kādu gleznu vai radījuši savējo? Pamēģiniet, tas patiesi ir aizraujoši! Lai top jauni mākslas darbi!

Māksla ir spēja saskatīt neikdienišķo ikdienišķajā un vienkāršo neparastajā. Denī Didro

Mākslas pasaulē ieskatījās Loana Šulca

 

 

Categories: Citāti | Komentēt

Ziņu izvēlne

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: