Euroscola ir Eiropas Savienības izveidots projekts. Jauniešiem, kas aktīvi iesaistās Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolu programmā, ir iespēja doties uz Eiropas Parlamentu Strasbūrā Francijā un veselu dienu ieņemt Eiropas Parlamenta deputātu vietas, iejūtoties viņu lomās. Arī mūsu Tukuma Raiņa ģimnāzijas 11. un 12. klašu skolēni ieguva iespēju piedalīties šajā projektā.
Projekta ietveros skolēniem bija iespēja apskatīt vairākas Eiropas Savienības valstis – Vāciju, Austriju un Franciju.
Pirmā valsts, kuru apskatījām, bija Austrija. Ceļš uz Austriju veda cauri Lietuvai un Polijai, kas pēc pašu skolēnu teiktā bija visgrūtākais posms, jo pirmajā dienā bija jāpavada 13 stundas braucot autobusā, lai sasniegtu naktsmītni Katovicē Polijā. Nākamajā dienā, nonākuši Austrijā, skolēni iepazinās ar tās galvaspilsētu Vīni. Ar pilsētas skaistākajām vietām iepazīstināja gids Toms. Apskatījām arī Šēnbrunas pili, kura ir tiešām gracioza un vēstures notikumiem bagāta. Svētās Terēzas laukums bija viena no vietām, kur pārņem saviļņojošas sajūtas – it kā tu pats būtu daļa no vēstures. Savukārt Mocarta pilsētā Zalcburgā apskatījām Zalcburgas cietoksni, no kurienes pavērās satriecoši skati un bija dažādas interesantas izstādes. Mūsu ceļabiedriem Mārtiņam Ručevskim un Gvido Grundmanim vislabāk patika Mercedes muzejs Vācijā, jo te bija iespēja apskatīt mašīnas no pašiem Mercedes-Benz pirmsākumiem līdz mūsdienām un ne tikai. Bija izstādīti arī dažādi konceptu auto un Mercedes izstrādātās tehnoloģijas. Kad nonācām Strasbūrā, mums bija vienreizēja iespēja apskatīt Strasbūras pilsētu dienas gaismā.. Laurai Šulcai „ Euroscola” braucienā visvairāk patika tieši Strasbūras vecpilsēta. No visām apskatītajām gotikas stila katedrālēm tieši Strasbūras Dievmātes katedrāle palikusi atmiņā ar savu greznību un torņiem, pa kuriem devāmies augšup un apskatījām pilsētas iespaidīgo skatu no augšas.
Pati nozīmīgākā bija diena Eiropas Parlamentā. Iepriekš cītīgi sagatavojušies, devāmies uz Eiropas Parlamenta ēku. Katram skolēnam bija iepriekš iedota sava tēma, par kuru bija jāveido diskusija grupā. Šī gada tēmas bija – „Vide un atjaunojamie energoresursi”, „Drošība un cilvēktiesības”, „Jaunieši un atkarība”, „Eiropas nākotne”, „Migrācija un integrācija”, „Jauniešu bezdarbs ”. Grupā bijām 4 cilvēki, kur katrs pārstāvēja savu valsti. Bija ļoti interesanti uzklausīt tik dažādus viedokļus par vienu tēmu.
Gvido Grundmanis stāsta: “Mana grupa apsprieda jautājumus par Eiropas nākotni. Bija ļoti interesanti uzklausīt citu valstu skolēnu viedokļus par Eiropas nākotnes vīzijām.. Bija arī atšķirīgi viedokļi, bet kopumā vienojāmies par imigrantu integrāciju citās valstīs, kopēju Eiropas armiju un nākotnes Eiropas Savienības valstu iestāšanās likumiem. Pēc tam visi skolēni nobalsoja par šiem priekšlikumiem. ”
Savukārt Jānis Šadauskis par savu grupu vēsta: „Es izvēlējos būt grupā – jaunieši un atkarība. Mēs kopīgi apmēram divarpus stundas diskusijām par atkarību jauniešu vidū un centāmies pieņemt lēmumus, lai attiecīgo jauniešu atkarību situāciju Eiropā labotu. Pēc diskusijām balsošanas procesā izvēlētie 2 cilvēki, lielajā plenērā prezentēja savas grupas izvirzītos priekšlikumus un pārējie zālē sēdošie, kas bija ap 500 cilvēkiem, balsoja par vai pret mūsu lēmumiem. “Jaunieši un atkarība” grupai bija 3 priekšlikumi: 1. Marihuānas legalizēšana. 2. Padziļināta izglītība par narkotisko vielu ietekmi un ko darīt pārdozēšanas vai citi līdzīgi atgadījumu gadījumā. 3. Vairāk sarunas starp valstīm par šo problēmu. Visi izvirzītie priekšlikumi saņēma pozitīvu vērtējumu.”
Dienu Eiropas Parlamentā vēl interesantāku padarīja iespēja piedalīties „Eurogame” spēlē, kur katram skolēnam bija jāatrod 3 kolēģi no citām valstīm, ar kuriem kopā atbildēt uz lapā uzdotajiem jautājumiem. Spēle bija interesanta, jo katrs jautājums bija savā valodā, tāpēc bija jāmeklē kāds, kurš spētu atbilstošo jautājumu pārtulkot angļu valodā. Atbildes bija saistītas ar Eiropas Savienību un attiecīgo dalībvalstī. Četras komandas, kuras saņēma visvairāk pareizo atbilžu, piedalījās izšķirošajā spēlē, kur tika uzdoti jautājumi par dažādām tēmām, piemēram, dabu, vēsturi. Bija arī muzikālie jautājumi, kur nācās atpazīt skaņdarbu, atbildēt uz jautājumu par to vai tā autoru. Arī zālē sēdošajiem bija iespēja balsot par atbildēm, lai pārbaudītu savas zināšanas. Kopumā diena tika aizvadīta ar pozitīvām emocijām un mēs saprastām, ka arī jauniešu vārds un domas Eiropai ir nozīmīgas.
Katra dienā šajā ceļojumā deva mums kādas jaunas zināšanas, kā arī vienkārši labi pavadītu laiku ar draugiem. Esam ļoti priecīgi, ka mums bija iespēja piedalīties Eiroscola projektā un ceram piedalīties arī citos šāda veida projektos. Mudinam citus skolēnus aktīvi iesaistīties dažādos nākotnes projektos, jo tā ir lieliska iespēja paplašināt savu redzesloku, apmeklējot ārvalstis un gūt jaunas zināšanas, kas ir pats galvenais šī ceļojuma mērķis.
Projekta dalībniece Ieva Bērzmārtiņa, 11.a klase