Vokālās grupas “UNIVERSUM” koncertstāsts “Latvijas gadsimts” Tukuma Raiņa ģimnāzijā

DSC_0628.JPGŠonedēļ Tukuma Raiņa ģimnāzijas saime piedzīvojusi un vēl piedzīvos ļoti daudz patriotisku, emocionālu mirkļu, piemēram, lāpu gājienu Lāčplēša dienā uz Meža kapiem, klašu skolēnu labos darbus, valsts svētku koncertu u.c.

Valsts iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros šajā semestrī noticis jau otrais pasākums – 12.11.2019. pēcpusdienā Tukuma Raiņa ģimnāzijā ciemojās vokālā grupa “UNIVERSUM” ar koncertstāstu “Latvijas gadsimts”. Tā bija došanās vēsturiski muzikālā ceļojumā, kas vēstīja par to, kā sākusies profesionālā mūzika Latvijā, kā tā attīstījusies un kāda tā ir šodien. Ar nelieliem stāstiem un vizuālām projekcijām vokālā grupa izdziedāja latviešu komponistu radītās mūzikas ceļu, sākot ar tautasdziesmu vācēju un apdarinātāju Jāni Cimzi, ar stāstu par dziesmu “Dievs, svētī Latviju!” un Kārli Baumani, Latvijas konservatorijas dibinātāju Jāzepu Vītolu, turpinot ar Emīlu Dārziņu, Arvīdu Žilinski, Raimondu Paulu, Imantu Kalniņu, Jāni Lūsēnu, Zigmaru Liepiņu un Uldi Marhileviču.

Vokālā grupa “UNIVERSUM” atskaņoja katra pieminētā komponista kādu no skaņdarbiem gan ar klavieru pavadījumu, gan a cappella. Vokālajā ansamblī apvienojušies četri mūziķi ar bagātu pieredzi klasiskās un tautas mūzikas žanros: Baiba Rudzīte, Līga Paegle, Mikus Abaroniņš un Rihards Rudzītis.

Koncerta repertuārs bija dažādām gaumēm un vecumposmiem. Gan skolēni, gan pedagogi priecājās dzirdēt zināmas dziesmas, kuras atsauca atmiņā bērnības ainas. Daudzi bija pozitīvi pārsteigti par mākslinieku profesionālo dziedājumu, ko acīmredzot nebija gaidījuši. Tikai daži minējuši, ka koncerts nav viņus aizrāvis repertuāra dēļ vai nav īsti patikusi skaņas kvalitāte.

Tukuma Raiņa ģimnāzijas saime saka lielu paldies grupai “UNIVERSUM” par skaisto koncertstāstu. Māksliniekiem vienmēr ir interesanti uzzināt savu klausītāju viedokli, tāpēc raksta turpinājumā minētas skolēnu atsauksmes.20191112_144200

 • Man patika šis koncerts. Sievietēm bija pārsteidzoši augstas balsis, bet vīriešiem – zemas un dobjas. Patika stāstījums par komponistiem un viņu dziesmu demonstrējums. Visiespaidīgākais šķita E.Dārziņa “Melanholiskais valsis”.
 • Dziesmas, kuras man patika, – “Zilais putniņš” un “Atgriešanās”.
 • Lai gan sākumā biju diezgan skeptiska, jo šāda stila mūzikas koncertu pati, iespējams, neapmeklētu, man tiešām patika. Izpildītājiem ir milzu talants un ļoti skaistas balsis. Uzzināju arī jaunus faktus par latviešu komponistiem. Latviešu dziesmas uzdzina patīkamas tirpas un patriotiskuma izjūtu.
 • Kopumā koncertu vērtēju pozitīvi. Patika, ka tika iesaistīti skolēni un ka pastāstīja par dažādiem komponistiem. Arī himnas dziedāšana izraisīja saviļņojošas izjūtas.
 • Nedomāju, ka ikdienā patiktu tāda mūzika, taču es izbaudīju doto iespēju.
 • Ļoti patika kvarteta skanējums un “Melanholiskā valša” izpildījums.
 • Man ļoti patika ikviena kompozīcija, jo tās bija atšķirīgas no ierastā.
 • Ļoti atbilstošs pasākums patriotisma mēnesim. Neierasti dzirdēt skaņdarbu, kas sarakstīts orķestrim, izpildot to tikai ar cilvēku balsīm. Man bija jaunums, ka komponistam R.Paulam ir tik daudz dziesmu. Šī koncertlekcija bija interesanta, forši, ka varēja dziedāt līdzi.
 • Pasākums bija patriotisks, vēsturisks, izglītojošs. Grupai – skanīgas un ļoti baudāmas balsis. Bija jūtama svētku atmosfēra.
 • Pasākums man atgādināja vēstures stundu ar priekšnesumiem.
 • Koncerts bija patriotisks un izglītojošs, mākslinieki spēja noturēt skolēnu uzmanību. Patika, ka iesaistīja publiku un ka lika man atcerēties par dziesmām, kuras biju aizmirsusi.
 • Pasākums lika aizdomāties par latviešu tautas vērtībām – skaisto mūziku. Ļoti, ļoti patika.
 • Ļoti skaists, talantīgs, prasmīgs, izcils dziedājums. Izraisīja jaukas emocijas un uzmundrināja.
 • Klausoties šādu mūziku, var ļoti labi atslābināties un to izbaudīt. Es ceru, ka būs vēl šādi pasākumi.
 • Koncertstāsts radīja prieku – redzēt Latvijas talantus.
 • Kopumā lielisks koncerts, viens no labākajiem šī projekta ietvaros.

Iveta Āboliņa, projekta “Latvijas skolas somas” koordinatore

DSC_0648.JPG

Categories: Citāti | Komentēt

Ziņu izvēlne

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: