Simtgades filmas “Tēvs Nakts” īpašais seanss Tukuma Raiņa ģimnāzijā

20181219_100801Valsts iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros 19.12.2018. Tukuma Raiņa ģimnāzijas aktu zālē pulcējās gan ģimnāzisti (9.-11.kl.), gan Tukuma 2.vidusskolas 11.-12.klašu skolēni uz īpašo  seansu skolām – kinolekciju -, ko piedāvāja filmu studija “Mistrus Media”, lai paplašinātu jauniešu redzesloku par Latvijas vēsturi  un  Žaņa Lipkes veikumu, noskatoties Latvijas simtgades filmu “Tēvs Nakts” (režisors Dāvis Sīmanis) un vēsturnieku sagatavotos video materiālus, ieklausoties vēsturnieka vēstījumā, kā arī mācītos kritiski domāt, paust savu viedokli par spēlfilmā redzēto.

20181219_102514Pasākuma pirmajā daļā (pirms filmas) skolēni tika ievadīti sarežģītajā vēstures situācijā, noskatoties trīs vēsturnieku veidotos video materiālus par Žani Lipki, par holokaustu un antisemītismu Latvijā. Klātienē skolēnus uzrunāja vēsturnieks, Rīgas Geto muzeja darbinieks un Tukuma Raiņa ģimnāzijas absolvents Jānis Medisons, kurš pavēstīja faktus par holokaustu Tukumā un tā apkārtnē, kā arī lika aizdomāties par vēstures interpretāciju, informācijas pieejamību vai trūkumu, patiesību vai baumām u.c.

Kā atzina skolēni, filma par rīdzinieku Žani Lipki, kurš kara laikā slēpa (sniedza patvērumu) ap piecdesmit cilvēku savās mājās, par ebreju iznīcināšanu bija ļoti drūma. Tā aizkustināja ar savu patiesumu, varoņu emocijām un pārdzīvojumiem. Šie dramatiskie un traģiskie notikumi lika pārdomāt par vēsturi, kas bijusi, par tagadējo situāciju pasaulē un par nezināmo nākotni, par cilvēkiem, kādi mēs esam un kādi cilvēki dzīvo mums līdzās, kas var ietekmēt mūsu rīcību. Žani Lipki var tikai apbrīnot par viņa un viņa ģimenes drosmi stāties pretī režīmam, glābjot ebrejus savā sētā.

Skolēni un skolotāji pēc filmas noskatīšanās no zāles izgāja katrs ar savām pārdomām un izjūtām, jo filma atstāja lielu emocionālo iespaidu. Ir vērts šo filmu noskatīties un domāt …  domāt par savu rīcību, izvēli, atbildību, drosmi …

Paldies režisoram D.Sīmanim un viņa komandai par filmu! Paldies filmu studijai “Mistrum Media”, Tukuma novada Izglītības pārvaldes speciālistiem un projekta “Latvijas skolas soma” finansētājiem, kas nodrošināja iespēju noskatīties šo īpašo seansu mūsu skolā! Paldies vēsturniekam J.Medisonam par vēstījumu jauniešiem! Paldies par sadarbību Tukuma 2.vidusskolas skolotājiem!

Iveta Āboliņa, iniciatīvas “Latvijas skolas soma” koordinatore

Categories: Citāti | Komentēt

Ziņu izvēlne

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: