Neparasto stundu ģimnāzijā vada stāstniece Līga Reitere

20181126_145822“Es vadu neparasto stundu, (..) cenšos ļoti labi strādāt, (..) es strādāju tik labi, lai būtu tikai labas atzīmes,” tā vairākkārt latviešu valodas stundā teica stāstniece Līga Reitere, kura vieslektora lomā ciemojās Tukuma Raiņa ģimnāzijā 26.novembrī un vadīja nodarbības 7.-10.klašu skolēniem, rosinot domāt par valodas bagātību un piesārņojumu, par valodas kultūru, kā mainās valoda atkarībā no situācijas, kurā tiek lietota. Pasākums tika organizēts valsts programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros.

Skolēniem bija vērīgi jāklausās un jāaizpilda darba lapa, atbildot uz jautājumiem, kas ir zemteksts, dialekti, apvidvārdi utt. Ļoti vērtīgi bija stāstnieces piemēri tāmnieku jeb lībiskajā dialektā. Taču runa nebija tikai par valodu, arī par dzīves prasmēm, par domāšanas dziļumu, kā dzīvesveids ietekmē mūsu valodu un otrādi. Kā skaisti dzintara graudi virknējās stāstnieces dzīves atziņas, mācīšanās prasmes, piemēram, “Kusties! Ceļo! Paplašini domāšanu! Turpini sevi nodarbināt pat tad, kad tev ir garlaicīgi! Garlaicība nogurdina un novecina. (..) Domā savlaicīgi! Priekšā teikšanas nebūs! (..) Par katru uzrakstīto vārdu tu nes atbildību” utt.

Vieslektorei ir bagāta dzīves pieredze, izkopjot latviešu valodu, tāmnieku dialektu, un savu vēstījumu viņa interesanti un aizrautīgi nodeva jauniešiem, kuri to pozitīvi novērtēja. Darba lapā skolēniem bija jāuzraksta savas atbildes, par kurām vērtībām rosināja domāt nodarbības tēma. Ieskatam dažas skolēnu atbildes.

  • “Stundā es sāku saprast, ka mana

20181126_094156

valoda nav ļoti kopta, un es centīšos savu dzimto valodu saglabāt un attīstīt.” (7.b)

 • “ Es sapratu, ka valoda ir jābagātina un jāmēģina nepiesārņot savu valodu ar svešu zemju valodām.” (7.b)
 • “Sapratu to, ka mūsu valoda neizmirs, tāpēc ka mums vēl ir daudz apvidvārdu.” (7.b)
 • “Ikdienā nebūtu aizdomājusies, ka skolas un veikala valoda ir kaut kas atšķirīgs.” (7.a)

Refleksijas daļā pēdējais jautājums bija par to, kādu dzīvei nozīmīgu atziņu skolēni guvuši, mācoties pie vieslektora. Šīs atbildes bija visinteresantākās un lika aizdomāties gan stāstniecei, gan pedagogiem.

 • “Vairāk lasīt grāmatas un maksimāli paplašināt vārdu krājumu, lai tu varētu būt cēls ar savu valodu.” (7.b)
 • “Mācoties pie vieslektora, es iemācījos domāt. Dzīvē ir jāmāk domāt, jo darītāju ir daudz.” (7.b)
 • “Es šajā stundā apjēdzu, ka ir jādomā visu laiku.” (7.b)
 • “Vieslektors māca citādā tempā un citā dabā.” (7.a)
 • “Es iemācījos strādāt ātrāk un uzreiz.” (8.a)
 • “Ieguvu pieredzi, kā mācīties arī pie skolotāja, kas nezina mani un kuru es nezinu. Manuprāt, šī nodarbība man bija pat ļoti noderīga, jo iemācījos mācīties citādāk un domāt daudz plašāk.” (8.a)
 • “Vairāk ieklausīties vārdos, ko cilvēki saka un ko tie nozīmē.”(8.b)
 • Pie nepazīstama cilvēka, kuru redzi pirmo reizi, ir ļoti interesanti mācīties.” (10.a)
 • “Mācoties pie vieslektora, cilvēks sarosās un pats cenšas atrast atbildes. Vieslektore mudina domāt, iedziļināties būtiskajā, ātri reaģēt, jo negaidīs mūžīgi.”(9.)
 • “Man šī stunda lika aizdomāties par to, cik izkopta ir mana valoda – vārdu krājums -, dzīvesveids. Guvu atziņu, ka viss ir manās rokās – kā pati sevi un valodu nostādu, tā arī uz mani skatās un vērtē apkārtējie. Paldies vieslektorei, jo viņa mani patiesi ieinteresēja savā stāstījumā savdabīgā veidā.”(10.a)20181126_152053

Mēs visi – skolēni un pedagogi – sakām lielu paldies stāstniecei Līgai Reiterei par nodarbībām un dāvinājumu (grāmatu) skolai un ceram vēl uz kādu tikšanos nākamajā gadā caur valodu un dzīvesziņu. Lai mums izkopta, raita un skanīga valodiņa!

 

Iveta Āboliņa, iniciatīvas “Latvijas skolas soma” koordinatore

 

Categories: Citāti | Komentēt

Ziņu izvēlne

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: