Pārcelšanās laiktelpā pirms 100 gadiem, kad tapa Latvijas valsts

Tukuma Raiņa ģimnāzijas skolēni piedzīvojuši vienu no interaktīvākajām izrādēm valsts programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 14. novembrī Latvijas Nacionālajā teātrī.

Ceļošana laiktelpā sākās jau vairākas dienas pirms izrādes, kad skolēni noklausījās Latvijas Nacionālā teātra sagatavotu audiofailu. Klausoties skolēniem bija jāpārdomā tādi jēdzieni kā “augstākā vara”, “demokrātija”, “autoritatīvais režīms”, “anarhija”, “diplomātija” u.c. , bija jāaizdomājas par to, kas vieno un atšķir dažādu paaudžu cilvēkus, kā vēsture ietekmē tagadni, kā varam atgriezties pagātnē, kā to iespējams atklāt mākslā.

Pirms brauciena uz Rīgu skolēni noskatījās videosižetus par Latvijas Nacionālā teātra vēsturi, kā arī interaktīvu materiālu (https://ieejaskarte.lv/) par to, kā 1918.gada 18.novembrī tapa Latvijas valsts. Daudzas atbildes bija pareizas, dažus faktus jaunieši vēl noskaidroja.

Kā rakstīts ielūgumā, caur Tārpeju bija sarūpēta iespēja nokļūt vēsturē – 1918.gada 18.novembrī, noskatoties Latvijas valsts proklamēšanas simulāciju režisora Valtera Sīļa interaktīvajā izrādē “Tikšanās vieta: 2. pilsētas teātris” un iesaistoties ar savu attieksmi.

20181114_110809Pirmās fotogrāfijas tapa pie Latvijas Nacionālā teātra ēkas un tās foajē, kura patriotiskais interjers radīja sajūtu, ka esam gaidīti. Pirms ieejas zālē katram skatītājam tika izdalītas speciālas konferenču austiņas. Izrādes laikā ikvienam bija izvēle – skatīties un klātienē klausīties Latvijas Tautas padomes locekļu –  valsts dibināšanas svinīgās sēdes dalībnieku – runas vai ieslēgt austiņas un pēc intereses klausīties kādu no trīs kanāliem, kuros skanēja atšķirīgu attieksmju (patriotisks, pesimistisks, ironisks…) komentārs par notiekošo.

Kā norādījis dramaturģiskā materiāla autors Kārlis Krūmiņš, šī izrāde ir par izvēlēm, jo mūsdienās informācijas telpa ir pārblīvēta, un “tās šķirošana kļūst par vitāli svarīgu izdzīvošanas sastāvdaļu”.

Pēc izrādes klašu audzinātāji savās klasēs pārrunāja redzēto un dzirdēto.

  1. klašu skolēnu viedoklis par klātienē piedzīvoto ir atšķirīgs, jo lielākajai daļai viss – komentāri austiņās, gan uz skatuves redzamais – paticis. Atmosfēra bijusi īpaša.

Dažiem šķita izrāde par īsu un nebija pieņemami, ka citu skolu zēni uzvedās neadekvāti. Dažiem runas un arī komentāri nogurdināja, ka pazuda noskaņa.

Arī 11. klašu  skolēnu viedokļi bija dažādi, lielākoties atsauksmēs tika lietoti tādi vārdi kā interesanti, savādi, atraktīvi. IMG-20181114-WA0015

“Ļoti patika, jo uzzināju daudz jauna par Latvijas proklamētāju dzīvi, likteņiem turpmākajos gados pēc Latvijas proklamēšanas.”(11.c)

„Bija iespēja iepazīt šādu interesantu veidu, kā pasniegt mākslu, savienojot vēsturisko situāciju ar mūsdienīgām tehnoloģijām. Tomēr es labāk izvēlētos 2-3 stundu garu tradicionālo teātra izrādi, jo īstās izjūtas un līdzpārdzīvojumu var iegūt, tikai klausoties un redzot brīnišķīgo latviešu aktieru spēli, nedomājot par to, ka austiņās kāds kaut ko komentē.” (11.a)

„Teātra apmeklējums bija lieliska, vērtīga pieredze. Izrāde bija citāda. Tas bija kas jauns un unikāls. Tādu to padarīja tieši 1.kanāls. Viss bija pārdomāti, pieeja – mūsdienīga, specefekti – iespaidīgi.” (11.a)

„Man patika, ka auditorija bija daļa no izrādes. Tas šķita ļoti neparasti un kaut kas jauns.” (11.a)

„Izrādi vērtētu 6 ballēs. Otru reizi es vairs nebrauktu. Visam dzīvē nav jābūt jautri, tāpēc šī jauniešu izklaidēšana, himnas laikā austiņās atskaņojot ko citu, bija ļoti muļķīgi.” (11.a)

„Pēc tās noskatīšanās jutos slikti, ka klausījos 1.kanālu, bet tobrīd tieši tas šķita visinteresantāk. Es īsti neizpratu, kāds bija šī kanāla mērķis. Pierādījās tas, cik viegli ir iet līdzi pūlim. Protams, izrāde bija oriģināla, bet joprojām nemāku teikt, vai man tā patika vai ne.” (11.a)

Jaunieši atklāti spriež par savām emocijām, analizē redzēto un mācās dzīvē izdarīt pareizās izvēles.

Iveta Āboliņa, projekta koordinatore

Categories: Citāti | Komentēt

Ziņu izvēlne

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: